Enka Doğalgaz Çevrim Santrali (Sakarya)

800xA V.6.0 Kurulumu 800xA HMI Upgrade AC160 Programlama

Ülkemizde son yıllarda doğalgaz çevrim santrallerinin sayısında hızlı bir artış olmuştur. Bir doğalgaz çevrim santrali kabaca şu ünitelerden oluşur:

  • Gaz Türbini
  • Buhar Türbini
  • Atık Isı Kazanı
  • Atık Buhar Soğutma / Yoğunlaştırma Ünitesi
  • Demineralize Su Tesisi
  • Yüksek Gerilim Salt Tesisi

Gaz ve Buhar Türbini otomasyon sistemleri genellikle üretici tarafından hazırlanmış olarak son kullanıcıya (müşteri) ulaşır. Geriye kalan diğer ünitelerin (Balance of Plant = BOP) otomasyonunun nasıl olacağına ise müşterinin kendisi karar verecektir. Yönetim birimlerinin tüm tesis ile ilgili proses verilerini aynı ortamda görmesi, müşteri açısından en büyük ihtiyaçtır. Bunu sağlamak için tepede, OPC üzerinden, bütün kontrol sistemleri ile haberleşen bir yapı kurulmalıdır. Böylece tek bir kontrol sistemi ile BOP kapsamındaki tüm üniteler kontrol edilebilir.

Operatör istasyonları güncel işletim sistemlerinden birisini kullanıyorsa otomasyon sistemine uzaktan erişim ve kontrol mümkündür. Bu tür çözümler hem sistemi kurana hem de işletene konfor sunar. Buna gerçek dünyadan bir örnek verelim: ABB Buhar Türbinine sahip Zorlu Enerji'nin Bursa'da kurulu olan enerji santralinde, ASP Otomasyon tarafından windows2k tabanlı Operate IT operatör istasyonu ilave edilmiştir. Bu işlem yaklaşık iki günde tamamlanmıştır. Devreye almanın ardından ortaya çıkan eksikleri ASP Otomasyon İstanbul'daki ofisinden Bursa'daki sisteme telefon hattı üzerinden bağlanarak gidermiştir. Bu çözümden her iki taraf da memnun kalmıştır.

ASP olarak müşterilerimize BOP için en uygun çözümleri sunmayı hedeflemekteyiz. Hedefimiz, tüm tesisi sizler için görülebilir duruma getirmektir. Bunun yanında buhar kazanı ya da salt tesisi otomasyonunda, size özel ihtiyaçlar için (dinamik yük atma vb) çözümler geliştirdiğimizi bilmenizi isteriz.

ASP, enerji sektöründeki otomasyon ihtiyaçlarınıza sürdürülebilir kalitede uygun çözümler sunar.

BENZER PROJELER